win2: Πρόγραμμα excel για οικοδομικές άδειες και εγκρίσεις εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας
Αποτελέσματα: 1 έως 10 από σύνολο 10

Υβριδική Εμφάνιση

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. (επάνω) - Ανάρτηση #1
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους palex
    Εγγραφή
    24.10.2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    117
    Εύσημα

    έδωσε
    1
    έλαβε
    6
    Αρχεία

    Λήψεις
    27
    Ανέβασε
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική ανάρτηση από iovo Προβολή Ανάρτησης
    Εγώ λέω να χρησιμοποιούμε του EC3 γενικά, για να έχουμε κοινή αναφορά.

    Για την πληρότητα του θέματος (και όπου κάνω λάθος διορθώστε με)

    Καμπτικός λυγισμός = flexural buckling (FB):
    ΕΝ1993-1-1:2005(Ε) par. 6.3.1.1 eq 6.46
    Ιονο από ότι βλέπω το ΕΝV από το ΕΝ έχει σημαντικές διαφορές σε αυτές τις εννοιές, και δεν βλεπω πουθενα τον καμπτικό λυγισμό όπως τον αναφέρουμε συνηθως εμείς, ως δηλαδή λυγισμου παρουσία εκτός απο αξονικής και ροπής και αναφεροταν στο 5.5.4 ως "καμψη και αξονική θλίψη" και ελεγχόταν με την σχεση 5.51 αντίστοιχη της οποίας δεν βρηκα στο ΕΝ και πρεπει πλέον να εμπεριέχεται στις τροποποιημενες σχέσεις του ΤFB και να προκύπτει απο εφαρμογή των καταλλήλων συνοριακών συνθηκών στους συντελεστες...
    Η σχεση 6,46 και η αντιστοιχη παραγραφός αναφέρεται στον απλό λυγισμό παρουσία μονο αξονικού φορτίου, όπως το βλέπω εγώ. (Βuckling σκέτο).

    Οσον αφορα τον διαχωρισμό LTB και ΤFB είναι ότι ο LT αφορά λυγισμό δοκου με συγκεκριμενες ς ακραίες μονο συνθήκες στήριξης με απλές στρεπτικές στηρίξεις (διχαλωτες δηλαδη που δεσμεύουν την στρεψη χωρίς την στρέβλωση της διατομής) υποκέιμενης μόνο σε κάμψη χωρίς αξονική, ενώ ο TFB είναι γενικότερη περίπτωση του ίδιου πραγματος αλλα με ταυτόχρονη επίδραση αξονικής και δυνατότητα συνυπολογισμου διαφόρων ειδών στηρίξεων και ενδιάμεσων συνδέσων.
    Και οι δύο εκδηλώνονται κατα την γνωμη μου με στροφή ολοκληρης της διατομής ή οποία ξεκινά μεν απο την εκτροπή λόγω καθαρού λυγισμού του θλιβόμενου πέλματος αλλα παραμενει απαραμόρφωτη σαν διατομή γιατι αλλιώς θα μιλάγαμε για distorsional buckling ο οποίος αφορα συγκεκριμμενες κυρίως διατομες (λεπτότοιχες) και αποδιδεται κατα την γνώμη μου μαλλον ως λυγισμός με ανομοιόμορφη στρεψη δηλαδη με στρέβλωση της διατομής. (συστροφικός κατα Βάγια αν και δεν το έχω διαβάσει αυτο).
    Επισυνάπτω αρχαίες πλέον (02-06-2000) σημειωσεις μου από παράδοση του Γαντε για τον πλευρικό λυγισμό όπως τον ονομαζε συμφωνα και με την μεταφραση του ΕΝV1993 1-1 5.5.2 δηλαδη τον LTB οπου φαίνεται πως προκύπτουν οι διαφορικες συναρτήσεις του συναρτήσει της στροφής φ της ολοκληρης απαραμόρφωτης διατομής συμφωνα και με το σκαρίφημα.
    Καντε save και zoom για να διακρίνεται.
    Παρακαλώ και εγω για τυχον διορθωσεις - συμπληρώσεις για τα θεματα είναι λεπτα και χρειαζονται διαλευκανση και τακτοποίηση.
    Συνημμένες Εικόνες Συνημμένες Εικόνες σημειώσεις Σιδηρές 2-6-2000.jpg‎  
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη palex : 06.11.2009 στις 01:58

Παρόμοια θέματα

  1. Στήριξη δοκού επί κύριας δοκού
    Από το μέλος sundance στη θεματική κατηγορία Σκυρόδεμα - ΚΑΝΕΠΕ
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταία Ανάρτηση: 11.02.2010, 01:09
  2. Πραγματογνωμοσύνη βάρους μεταλλικής κατασκευής
    Από το μέλος SMBD στη θεματική κατηγορία Πραγματογνωμοσύνες
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταία Ανάρτηση: 12.01.2010, 20:16
  3. Σύνδεση δικτυωτής δοκού επί δοκού
    Από το μέλος SMBD στη θεματική κατηγορία Μεταλλικά
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταία Ανάρτηση: 05.12.2009, 09:47
  4. Αρθρωτή σύνδεση μεταλλικής δοκού με τοιχείο ΟΣ
    Από το μέλος SMBD στη θεματική κατηγορία Μεταλλικά
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταία Ανάρτηση: 26.11.2009, 11:52
  5. Κατάταξη δυσκαμψίας μεταλλικής σύνδεσης
    Από το μέλος palex στη θεματική κατηγορία Μεταλλικά
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταία Ανάρτηση: 10.11.2009, 23:48

Ετικέτες Θέματος

Τα Δικαιώματα σας

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •